کولر گازی

کولر گازی یا اسپلیت چیست و انواع آن

کولر گازی

کولر گازی

کولر گازی یکی از سیستم‌های خنک کننده است زیرا به سرعت از گرمای محیط می‌کاهد. کولرهای گازی معمولاً در چند مدل ساخته می‌شوند.

تعریف اسپلیت

اسپلیت (Split) که به صورت آمیانه به آن کولر گازی گفته می‌شود، در لغت به معنی دو تکه است و اصطلاحاً به کولرهای گازی اطلاق می‌شود که دارای دو قسمت یونیت داخلی و یونت بیرونی هستند. به طور معمول اپراتور در یونیت داخلی تعبیه شده و کمپرسور و کندانسور در یونیت خارجی قرار دارند. ارتباط بین یونیت داخلی و یونیت خارجی از طریق لوله‌های مسی رفت و برگشت برقرار می‌شود.

انواع اسپلیت

تصویری از انواع اسپلیت‌های موجود در بازار

انواع اسپلیت

  • کولر گازی اسپلیت تک پنل
  • کولر گازی اسپلیت چند پنل (مولتی اسپلیت)
  • کولر گازی پرتابل کولر گازی پنجره‌ای

کولر گازی ایستاده

  • کولر گازی اسپلیت کنسولی سقفی زمینی
  • کولر گازی اسپلیت سقفی کانالی (Ceiling Concealed Duct)
  • کولر گازی اسپلیت کانالی (Ducted Split)
  • سیستم‌های پیشرفته (VRE, MOV, DVM)

اسپلیت تک پنله

سیستمی که دارای یک یونیت داخلی و یک یونیت خارجی باشد.

اسپلیت تک پنلهکولر گازی اسپلیت چند پنل مولتی اسپلیت

سیستم تهویه مولتی اسپلیت با همان اصول سیستم‌های اسپلیت (کولر گازی) کار می‌کند. با این تفاوت که در مولتی، اسپلیت به جای اتصال یک یونیت داخلی به یک یونیت خارجی بیرون از ساختمان تعدادی یونیت داخلی با هم به یک یونیت خارجی متصل می‌شوند به طوری که همه آنها با هم از نظر دمایی کنترل می‌شوند و در صورت خاموش کردن یکی از یونیت‌های داخلی بقیه یونیت‌ها نیز خاموش می‌شوند.

کولر گازی چند پنله

این سیستم‌های نسبتاً ساده برای کاربردهای تجاری کوچک تا متوسط طراحی می‌شوند. (مخصوصاً در اماکنی که نصب کانال هزینه زیادی داشته باشد یا نصب آن امکان پذیر نباشد.)

مزایای سیستم مولتی اسپلیت

کاهش یا حذف کامل کانال کشی (داکت اسپلیت) به خاطر استفاده از یک کندانسور بزرگ در یونیت بیرونی است که به چند اپراتور یونیت داخلی متصل می‌شود. لوله‌های مبرد با قطر کنم که یونیت‌های داخلی را به یونیت خارجی متصل می‌کنند به فضای کمی‌نیاز دارند و نسبت به کانال‌های فلزی دستگاه داکت اسپلیت یا اسپلیت کانالی راحت تر نصب می‌شوند. هر یونیت داخلی لوله کشی مبرد مجزا و خاص خود را داشته و به یونیت خارجی وصل می‌شود.

نکته: سیستم‌های مولتی اسپلیت برای اماکنی که به یک دما در کل مکان نیاز دارند مناسب هستند. به این معنی که کل یونیت‌های داخلی با دمای یکسان کار می‌کنند.

معایب مولتی اسپلیت

۱. عدم توانایی کنترل دما به صورت مجزا با تنظیم دمای یک یونیت با کنترل، بقیه یونیت‌های داخلی که همراه آن به یک یونیت خارجی متصل هستند نیز با همان دما کار می‌کنند.

۲. سیستم‌های مولتی اسپلیت به صورت کامل و همزمان با یکدیگر کار می‌کنند و با یک کنترل خاموش و روشن می‌شوند بنابراین برای سالن‌ها یا اتاق‌هایی که ویژگی‌های حرارتی متفاوتی دارند مناسب نیستند.

کولر گازی اسپلیت خانگی

اسپلیت خانگی یکی از متداول‌ترین نوع کولرهای گازی اسپلیت است که در ساختمان‌های مسکونی، اداری و تجاری استفاده می‌شود و در ایران یکی از پرفروش ترین کولرهای گازی اسپلیت است.

کولر گازی خانگی

کولرگازی اسپلیت خانگی مانند سیستم‌های تهویه مطبوع اسپلیت بوده و در آن فقط قسمت اپراتور در داخل نصب می‌شود و سایر قسمت‌ها از جمله کمپرسور در محفظه‌ای مجزا به نام یونیت خارجی قرار دارند که برای ارتباط دو واحد به یکدیگر از لوله‌های مسی استفاده می‌شود. با توجه به قرار داشتن کمپرسور در یونیت خارجی منبع سر و صدا از محل دور شده و کولر گازی اسپلیت خانگی دارای صدای کمی در داخل است. تنها منبع صدا فن یونیت داخلی است همچنین از نظر ظاهر کولر گازی اسپلیت خانگی بر نوع کولر گازی پنجره‌ای ارجحیت دارد.

کولر گازی اسپلیت خانگی دارای دو مدل کولر گازی اسپلیت تک انشعابی و کولر گازی اسپلیت چند انشعابی (مولتی اسپلیت) است.

کولر گازی اسپلیت پیشرفته

کولرهای گازی پیشرفته دستگاه‌هایی هستند که خنکی واقعی و مطبوعی را برای شما فراهم می‌سازند با خنکی و هوای تازه‌ای که کولرهای گازی پیشرفته برای شما مهیا می‌سازند به آسایشی دست خواهید یافت که تابه حال آن را تجربه نکرده‌اید. تجربه‌ای در نهایت آسودگی و این همان رویایی است که با کولرهای گازی پیشرفته که فقط چند سال از عمر کم آن میگذرد به حقیقت می‌پیوندد.

کولرهای گازی پیشرفته VRF DVM

تمامی قابلیت‌های مطلوب را که ممکن است شما بتوانید به دست آورید، دارند دستگاه‌های شیک داخلی نیز جهت نصب ساده، کوچک تر شده اند. سیستم کنترل، کامل به کنترل ساده کمک کرده و راحتی را ارائه می‌کند.

کولر گازی VFR VRF DVM

به منظور تأمین آسایش و رضایت کامل، شما همه چیز فراتر از انتظارات شماست. فناوری جدید کولرهای گازی پیشرفته را با چشمان خود مشاهده کنید. پیشرفت بی پایان انتظارات شما را برآورده می‌سازد هر یک از این فناوری‌های جدید کولرهای گازی، پیشرفته جهت تأمین کارآمدترین و راحت ترین دستگاه‌های تهویه مطبوع پیشرفته برای شما در نظر گرفته شده‌اند. اکنون جدیدترین فناوری‌ها را تجربه و تفاوت را احساس کنید.

سیستم تهویه مطبوع VRF&VRV

یک سیستم را با چند فضا در نظر بگیرید که تعدادی از این فضاها نیازمند گرمایش و تعدادی نیازمند سرمایش باشند. سیستم نوین VRF می‌تواند به طور همزمان سرمایش و گرمایش مورد نیاز هر فضا را تأمین کند.

کولر گازی VRV VRF

در حال حاضر سیستم تهویه مطبوع VRF کاربرد گسترده‌ای در صنعت تهویه مطبوع به ویژه در ژاپن، آمریکا و کشورهای اروپایی دارد در آمریکا این سیستم با نام سیستم تهویه مطبوع VRV که مخفف VARIABLE REFRIGRANT VOLUME است تجاری سازی شده و شرکتهای مطرحی مانند DAIKIN در این زمینه گام برداشته اند.

در حقیقت سیستم VRF و VRV عملکرد مشابهی دارند و دارای تکنولوژی یکسانی هستند.

سیستم تهویه مطبوع VRF به دلیل بازدهی بالا قابلیت کنترل بالا و همچنین انعطاف بالا در تغییرات شرایط فضاها سیستم مناسبی برای تهویه مطبوع ساختمان‌هاست. از طرف دیگر به دلیل حساسیت بالا در طراحی سیستم VRF نسبت به سیستم‌های مشابه عملکرد این سیستم متأثر از طراحی اصولی است.

سیستم تهویه مطبوع VRF همانند مولتی اسپلیت‌ها از یک کندانسینگ یونیت و چند یونیت داخلی تشکیل شده است تفاوت این دو سیستم در این است که در سیستم‌های مولتی اسپلیت کنترل شرایط آسایش با خاموش یا روشن شدن یونیت‌های داخلی امکان پذیر است، در صورتی که در سیستم تهویه مطبوع VRF قابلیت کنترل پیوسته بار برودت از طریق کنترل جریان مبرد وجود دارد.

این امر موجب می‌شود که بهینه سازی در مصرف انرژی انجام شود. کنترل بار سرمایش در هر یونیت با کنترل جریان مبرد آن تنظیم می‌شود. کنترل جریان به واسطه شیرهای PMV انجام می‌شود که قابلیت تنظیم پیوسته جریان دارند.

شیرهای PMV در سیستم VRF

شیرهای PMV در سیستم VRF عملگری است که فرمان خود را از حسگرهای دمایی یونیت‌های داخلی می‌گیرد. هر کدام از حسگرهای یونیت‌های داخلی با سیم به کندانسینگ یونیت متصل می‌شوند. کندانسینگ یونیت با بررسی تمامی اطلاعات از یونیت‌های خود سرعت عملکرد کمپرسور را کنترل و گرمایش یا سرمایش مورد نیاز یونیت‌ها را در حالت بهینه تأمین می‌کند. این استراتژی کنترلی موجب می‌شود که در سیستم تهویه مطبوع VRF به اندازه ۱۱ تا ۱۷ درصد نسبت به سیستم‌های مشابه در مصرف انرژی صرفه جویی شود.

نسل جدید سیستم‌های تهویه مطبوع VRF از کمپرسورهای اسکرول با درایوهای اینورتردار تجهیز شده است. سیستم کمپرسور اسکرول باعث می‌شود تا کندانسینگ یونیت بتواند بار حرارتی و برودتی ۴۸ یونیت داخلی را تأمین کند. همچنین این تکنولوژی باعث افزایش انعطاف سیستم در تغییر بار حرارتی و برودتی تا ۶ درصد مقدار نامی می‌شود. بنابراین سیستم‌های جدید تهویه مطبوع VRF قادر به حفظ عملکرد خود در مسیر لوله کشی بیش از ۲۰۰ ft و ظرفیت ۲۴۰۰۰۰ BTU است.

مدارهای مبرد

سیستم تهویه مطبوع VRF سیستمی با تفکر مهندسی است که ترکیبی از مدارهای مبرد و مدارهای کنترلی روغن است در شبکه لوله کشی سیستم VRF بسته به تعداد و شرایط فضاها میتواند یک یا چند سپراتور و هدر داشته باشد به عنوان توضیح مختصر در ارتباط با سپراتور و هدر سپراتور دو انشعاب از سیستم به وجود می‌آورد و هدر برای بیش از دو انشعاب کاربرد دارد به غیر از تفاوت بالا عملکرد سپراتور و هدر مشابه یکدیگر است. توجه به این نکته حائز اهمیت است که در شبکه لوله کشی سیستم VRF مبرد سپراتور نمی‌تواند بعد از هدر قرار گیرد در صورت قرار گرفتن سپراتور بعد از هدر مشکلات بالانس جریان به وجود می‌آید.

با استفاده از هدر و سپراتور در سیستم VRF طول لوله کشی در این نوع از سیستم‌های تهویه مطبوع کمتر از سیستم‌های مولتی اسپلیت است که این امر موجب کاهش مسیر لوله کشی و همینطور کاهش میزان مبرد و بهینه سازی انرژی است.

سیستم VRF با گرمایش بازیافت حرارتی VRF-HR

سیستم تهویه مطبوع VRF با گرمایش بازیافت حرارتی این قابلیت را دارد که به صورت همزمان در برخی از فضاها برودت و در بعضی از فضاها حرارت تولید کند. این سیستم ساختمان‌هایی که در برخی از فضاهای خود نیازمند بار حرارتی و برخی دیگر از در فضاها نیازمند بار برودت هستند کاربرد بسیار مطلوبی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *